Skaitmeninė savaitė 2020 – kaip atsispirti informacinei sumaiščiai




2020 m. Skaitmeninė savaitė ( angl. All Digiatal Week) Europos šalyse skelbiama kovo 23 – 29 d. Vertinant pastarųjų dienų Lietuvos visuomenės nerimą dėl dalyvavimo renginiuose svarbu atkreipti dėmesį, jog Skaitmeninės savaitės metu visi renginiai bus transliuojami internetu. ALL DIGITAL savaitė savo renginiais siekia paskatinti europiečius nuolat tobulinti savo skaitmeninius įgūdžius, kad galėtų visapusiškai dalyvauti visuomenės gyvenime ir gautų naudos iš skaitmeninės transformacijos.

„Jau vienuoliktą kartą Europoje vykstanti Skaitmeninė savaitė šiais metais yra visiems itin aktuali. Šiandieninio nerimo ir informacijos gausos aplinkoje, ji kaip niekad anksčiau, padeda atskleisti, kokie svarbūs šiuolaikiniam žmogui yra skaitmeniniai įgūdžiai tiek darbe, tiek kasdieniame gyvenime, kiek daug veiklų galime atlikti internete išvengdami tiesioginio kontakto“, – sako asociacijos Langas į ateitį direktorė Loreta Križinauskienė.

Svarbiausia asmens kompetencija

Neatsitiktinai šių metų Skaitmeninės savaitės pagrindine tema pasirinkta – kritinio mąstymo ugdymas. Šiandien kritinis mąstymas laikomas bene pagrindine asmens kompetencija, kuri savo svarba prilygsta skaitymui ar rašymui, tačiau šis įgūdis privalo būti nuolat tobulinamas.

Būtent kritinis mąstymas geriausiai padeda atsispirti informacinėms atakoms. Tačiau jas atpažinti tikrovėje nėra lengva. Vertėtų atkreipti dėmesį į ekspertų patarimus, tam prisijungusi.lt sukūrėme testą, kuriuo galite pasitikrinti ar mąstote kritiškai.


12 kritinio mąstymo patarimų

Kas skiria propagandą nuo kitų pranešimų, kurie taip pat siekia formuoti auditorijos nuomonę, pavyzdžiui reklamos? Šis ne lengvas klausimas užduodamas nuolat ir vieno atsakymo į jį nėra. Reikėtų pradėti nuo to, kad propagandos tikslai, perduodant žinutes, nėra atskleidžiami, jie net slepiami. Tačiau kaip tai suprasti skaitant, klausant ar stebint vieną ar kitą media turinį?

Skaitmeninė savaitė pristato 12 kritinio mąstymo patarimų: įvertinkite informacijos aplinką,  informacijos autorių, informacijos šaltinius; pasitikrinkite kituose informacijos šaltiniuose; neplatinkite nepatikimos informacijos; nepasiduokite spaudimui; suabejokite; nesidalinkite informacija, kuria galėtų pasinaudoti įsilaužėliai; įvertinkite, ar informacija nėra šališka; elkitės apgalvotai,nepasitikėkite bet kuo ir būkite atsargus socialiniuose tinkluose.

Nauji iššūkiai skaitmeninėje erdvėje

Skaitmeninių technologijų raida sukėlė ir kokybinių pokyčių informacijos erdvėje. Atsirado ir egzistuoja naujų, iki tol nenaudotų informacijos formų: socialiniai tinklai, dirbtinis intelektas ir pan. Su kokiais iššūkiais susiduria informacinė karta bei kaip netapti medijų įkaitais, o jas naudingai išnaudoti savo tikslams kovo 26 d. 11.00 val. susitiksime pakalbėti interaktyvioje diskusijoje „Kritiškai (ne) mąstau“. Prie tiesioginės diskusijos transliacijos junkitės portale prisijungusi.lt

Be to, interaktyvioje paskaitoje pristatysime naują temą – „Virtualios realybės žurnalistika“. Joje apie tai, jog naujausios virtualios realybės technologijos jau yra naudojamos kurti „360 laipsnių reportažus“ ir papildytosios realybės (angl. augmented media) istorijas, kurias medijų vartotojai gali patirti visai kitu būdu nei tradicines medijas. Paskaitos metu bus pasakojama apie tai, kaip virtualios realybės technologijos keičia žurnalistiką ir istorijų pasakojimo būdus, aptarta tokios žurnalistikos teikiama nauda bei iškylantys iššūkiai – prisijungusi.lt.

Šiandien dirbtinis intelektas naudojamas visose srityse, kur tik jis gali pakeisti žmogų. Sukurti dirbtinį intelektą, gebantį suprasti žmogaus kalbą, turinčią daugybę atspalvių bei poteksčių, didžiulis iššūkis. Didžiausias dėmesys pasaulyje skiriamas anglų kalbai; tačiau prof. Jurgita Kapočiūtė-Dzikienė, dirbanti kalbos technologijų srityje, priėmė iššūkį ir rūpinasi, kad kompiuteris suprastų būtent lietuvių kalbą. Paskaitos „Lietuvės kuriamas dirbtinis intelektas“ metu sužinosite kaip kompiuterį prakalbinti lietuvių kalba, kas yra virtualieji asistentai ir ką gali dirbtinis intelektas – prisijungusi.lt.

Internetiniai seminarai anglų kalba

Ypatingai džiaugiamės, jog į mūsų kvietimą pasidalinti Skaitmeninės savaitės kuriamu turiniu visoje Europoje atsiliepė nemažai šios akcijos organizatorių. Jie mielai dalinasi turiniu su Skaitmeninės savaitės akcijos dalyviais Lietuvoje. Interaktyvius seminarus rasite čia.

Nuo mažų dienų

Svarbu suprasti, kad propagandos pirminis tikslas yra ne perteikti informaciją ar diskutuoti apie problemas, o kryptingai formuoti žmonių suvokimą, nuomones, manipuliuoti jausmais ar žinojimu, nukreipti asmens ar visuomenės elgesį norima linkme. Todėl kritinį informacijos vertinimą bei suvokimą būtina ugdyti jau patiems mažiausiems. Skaitmeninės savaitės metu prisijungusi.lt puslapyje bus pristatyta daug įvairių praktinių veiklų, transliacijų, edukacinių filmukų bei komiksų įvairioms amžiaus grupėms.