Jurgėnų kaimo bibliotekininkės tikslas – kad kompiuteriu gebėtų naudotis kiekvienas bendruomenės narys




Jurgėnų kaimo bibliotekoje 16 metų dirbanti Asta Salučkienė savo vaikystės išmaniosiomis technologijomis juokaudama vadina knygas, kurias visada mėgo skaityti. Ji sako, kad atsiradus skaitmeninėms technologijoms visi turi daugiau ar mažiau mokėti jomis naudotis, todėl stengiasi, kad šių žinių įgytų kiekvienas kaimo bendruomenės narys – ir senjoras, ir darželį lankantis vaikas.

Bibliotekininkė Asta Salučkienė, asmeninio archyvo nuotrauka.

A. Salučkienės aktyvumas neliko nepastebėtas – ji pelnė „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimą. Dešimt aktyviausių apskričių bibliotekų ir jų darbuotojų iš visų šalies regionų išrinko asociacija „Langas į ateitį“ vykdanti projektą „Prisijungusi Lietuva“.

Kalbėdama apie įvertinimą Asta kuklinasi ir sako, kad ji tik dirba savo darbą, kurį mėgsta. „Šitas darbas man prie širdies, nes galiu bendrauti su žmonėmis, ką be galo mėgstu. Taip pat visą gyvenimą stengiuosi tobulėti, registruojuosi į visus mokymus, kokius tik galiu, nes juk bibliotekininkė turi žinoti daug ir norėti sužinoti dar daugiau“, – sako Pasvalio Mariaus Katiliškio viešosios bibliotekos Jurgėnų filialo bibliotekininkė.

Nuo rankdarbių iki skaitmeninių technologijų

A. Salučkienė sako, kad tokios tvirtos ir vieningos bendruomenės, kokia yra Jurgėnuose, pavydėti galėtų bet kokia kita šalies gyvenvietė. „Pati priklausau bendruomenės tarybai, su kuria rengiame ir vykdome daug projektų, į kuriuos aktyviai įsitraukia gyventojai. Vyksta įvairūs renginiai, stengiamės į juos pakviesti ir jauną, ir seną, o ir stengtis labai nereikia, nes žmonės pas mus aktyvūs. Biblioteka taip pat veikia tokiame kaip ir traukos centre, nes ji įsikūrusi viename pastate su darželiu, kultūros skyriumi, sporto sale, medicinos punktu, tad lankytojų čia netrūksta“, – pasakoja bibliotekininkė.

Jos teigimu, į biblioteką reguliariai ateina kelios moterys, kurios pasinaudoja čia esančiais kompiuteriais prekėms internetu užsisakyti, taip pat užsuka individualių klausimų turintys gyventojai.

Kai kurie žmonės skaitmeninio raštingumo pamokas bibliotekoje derina su mėgstamais laisvalaikio užsiėmimais. „Pas mus veikia rankdarbių mylėtojų klubas, į kurį kiekvieną antradienį renkamės devynios moterys. Užsiimame kūryba, o tuo pačiu jos ir prie interneto prisėda. Visos „Senjorų dienų“ transliacijos su jomis peržiūrėtos, moterys viskuo aktyviai domisi. Ypatingai įdomi tema buvo apie saugius slaptažodžius, visos galvojome ir draugiškai rungėmės, kuri sudėtingesnį slaptažodį sugalvos“,  – šypsosi Asta.

Jos nuomone, kai kurie žmonės mokytis labai nori, o kiti yra labiau priversti gyvenimo. Juk skaitmeninės technologijos reikalingos visur – ir norint pas gydytoją užsiregistruoti, ir prekes internetu užsisakyti, jei tokių parduotuvėje rasti negali.

Naudotis „Facebook“ nori visi, bet ne visi išdrįsta

Daug žmonių sutraukia ir bibliotekoje rengiami skaitmeninio raštingumo mokymai. Bibliotekininkė sako, kad pasibaigus karantinui mokymai iš karto atnaujinti ir intensyviai vyksta, nes žmonėms jie patinka ir karantino metu visi nekantraudami jų laukė.

„Prieš karantiną rengėm mokymus pradedantiesiems, kurie kompiuterio praktiškai akyse neregėję. Dalyviai džiaugėsi jau išmokę kompiuterį įsijungti, o pabaigę mokslus visi kaip vienas gyrė ir naudingą medžiagą, ir lektorę, kuri pas mus buvo atvykusi iš Pasvalio“, – teigia A. Salučkienė.

Jurgėnų senjorus ji vadina žingeidžiais, bet atsargiais. Daugelį jų domina paieška internete, dažnas užklausia apie „Facebook“ ar elektroninę bankininkystę, tačiau naudojasi dar toli gražu ne visi.

„Noro yra, bet trūksta žinių, ypač kalbant apie socialinius tinklus. Jie galvoja, kad jei į „Facebook“ įkels nuotrauką, tai ją visas pasaulis pamatys, ir to bijo. Mokymų metu jiems paaiškinama, kad yra privatumo nustatymai, kurie leidžia apsidrausti nuo tokių siurprizų, tad žmonės po truputį jaukinasi ir socialinius tinklus“, – pasakoja Asta.

Giria aktyvias e. skautes

Bibliotekininkė pasakoja nepamirštanti ir „kaimynų“ – darželinukų. Sukvietusi vaikus „Saugesnio interneto savaitės“ metu ji kartu su jais kūrė draugiško interneto meškučių trafaretus, kalbėjosi apie tai, kokios blogybės gali slypėti internete.

„Priešmokyklinukai puikiai viską supranta, patys vieni per kitus aiškina, kad ir to daryti negalima, ir to, nes taip mamos ar tėčiai pasakojo, apie slaptažodžius daug išmano. Jaučiu, iš jų užaugs puikūs e. skautai, nes ši karta skaitmeniniame pasaulyje gaudysis turbūt geriau nei bet kuri kita“, – sako bibliotekininkė.

Į biblioteką užsukančių moksleivių trūkumu ji nesiskundžia, sako, kad keletas per dieną visada užeina. Tai prie kompiuterio pabūti, tai knygos pasiskolinti. A. Salučkienė sako pastebėjusi, kad po karantino vaikai noriai skaito, ir net patys, paklausti apie tai, patvirtina, kad karantino metu kompiuteris jiems nusibodo, nes pamokos internetu vyko.

Bibliotekininkė negaili gerų žodžių dviem bibliotekoje padedančioms e. skautėms. Šios šešiolikmetės merginos labai paslaugios, viena iš jų net į namus pas žmogų ėjo paaiškinti, kaip naudotis turimu kompiuteriu, taip pat padėjo savo močiutei paskyrą „Facebook“ susikurti ir išmokė ja saugiai naudotis. Moteris džiaugiasi, kad 14–29 m. jaunimui suteikta proga savanoriauti ir dar labiau susidraugauti su bendruomene. Lietuvoje e. skautais jau tapo daugiau kaip 1400 vaikinų ir merginų.

„Viena iš jų dar ir muzikantė, tai visada dainuoja bendruomenės renginiuose. E. skautai šiaip yra dideli pagalbininkai ir renginiuose, ne tik skaitmeninėse konsultacijose. Jie visapusiškai reikalingi, labai džiaugiuosi, kad yra tokie e. skautai, ir yra tokių sąmoningų ir aktyvių jaunų žmonių, kurie nori e. skautais būti“, – kalba Asta.