Tauragės apskrities, Pagėgių savivaldybės viešosios bibliotekos konsultantė Asta Andrulienė už aktyvią veiklą diegiant gyventojams skaitmeninius įgūdžius buvo įvertinta asociacijos „Langas į ateitį“ „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimu. Nors pati moteris kuklinasi ir sako tiesiog dirbanti mėgstamą darbą, tačiau klausantis Astos akivaizdu, kad savo darbui ir bibliotekoje apsilankantiems žmonėms ji atiduoda visą savo širdį ir energiją.
Beveik dvidešimt darbo metų bibliotekoje skaičiuojanti tauragiškė turi pedagoginį išsilavinimą, tačiau gyvenimas sudėliojo taip, kad ilgamete jos darboviete tapo ne mokykla, o biblioteka. „Baigusi mokslus ieškojau darbo ir taip susiklostė, kad tuo metu darbuotojų ieškojo biblioteka. Pamenu, kad į šią poziciją labai rimtas konkursas buvo, kone egzaminą laikyti reikėjo, kandidatavo iš viso gal 20 moterų – o atrinko mane“, – prisimena A. Andrulienė, šiandien įvertinta už skaitmeninių įgūdžių gyventojams diegimą, o tuomet atėjusi dirbti į dar nei vieno kompiuterio neturinčią biblioteką.
Džiugina, kad besikeičiančios kartos nepamiršta bibliotekos
Pedagoginis išsilavinimas ir pašaukimas ir yra vienas iš A. Andrulienės darbo variklių – į skaitmeninio raštingumo kursus ateinančius bendruomenės narius, nepriklausomai nuo amžiaus, ji vadina studentais ir drąsina išmokysianti visko, ko jiems prireiks. Dėl tokio šilto santykio, pasak pašnekovės, biblioteka jos kraštiečiams yra tapusi antraisiais namais: vieta, kur gali žmogus viską rasti, tiek knygą paskaityti, tiek ateiti pasėdėti ir nieko neveikti.
„Per beveik dvidešimt mano darbo metų jau ir kartos pasikeitė, o tie vaikai, kurie pas mus maži į biblioteką ateidavo, šiandien mums savo vaikų parodyti ateina. Manau, šis faktas daug ką pasako tiek apie biblioteką, tiek apie jos darbuotojus – vadinasi, dirbame gera kryptimi, jei žmonės čia noriai sugrįžta, o ir mums, be abejo, tokie apsilankymai paglosto širdį“, – sako ji.
Moteris tikina dirbanti pirmiausiai dėl žmonių. „Jaunas ar senas, sveikas ar neįgalus – pas mus socialinės atskirties nėra, gali užsukti kiekvienas ir bus priimtas. Bibliotekininkai – tokie universalūs žmonės: esame ir pedagogai, ir psichologai, ir informatikai, nes šiame darbe, norint iš tiesų žmogui padėti, visokių žinių prireikia“, – teigia A. Andrulienė.
Ir senjorai išmoko naudotis „Teams“
Aktyviai dalyvaujanti įvairiose skaitmeninėse akcijose bibliotekininkė prisimena rudenį vykusias Senjorų dienas, sulaukusias didelio populiarumo. „Be abejo, jei tik pakabinsi skelbimą, tai niekas į tą renginį neateis, bet visus apskambinus – ohoho, kiek senjorų tąkart susirinko! Visiems įdomu ir nauja buvo – ir tiesioginės transliacijos, ir kitos veiklos“, – sako pašnekovė.
A. Andrulienė džiaugiasi aktyvia bendruomene, kurią sudaro toli gražu ne tik senjorai, bet ir kitų amžiaus grupių atstovai. Ne mažiau nei pati bibliotekininkė aktyvūs ir e. skautai, kurie padeda ne tik vyresniems bibliotekos lankytojams, bet ir jai pačiai. Iš viso e. skautų tinklas Lietuvoje jungia daugiau kaip 1400 14–29 m. savanorių. „Aš ir savo studentams sakau, jog tikrai ne viską moku ir iš jūsų taip pat daug ko išmokstu – taigi dalinkimės patirtimi“, – drąsina ji.
Moteris atskleidžia, kad užklupęs karantinas gerokai sugriovė planus – pavyzdžiui, nemaža dalis e. skautų, turėjusių padėti mokymuose ir dalyvauti kitose veiklose, šiemet laiko abitūros egzaminus ir pagelbėti jau negalės. Kita vertus, karantinas daliai A. Andrulienės „studentų“ skaitmeninį raštingumą kilstelėjo į kitą lygį – jie pradėjo naudotis „Teams” platforma, kurioje vyko nuotoliniai mokymai.
„Pamenu, pirma grupė susirinko po Velykų, tai jie išgirdę, ką reikės daryti, sakė: „Asta, na tu čia duodi!“ Bet aš juos nuraminau, kad jei išmokau aš, tai išmoksite ir Jūs. Ir ką, pavargome dienelę, kol išmokome parsisiųsti ir įsiinstaliuoti „Teams“ programą – bet užtat po to kaip buvo visiems smagu: karantinas, susitikti neišeina, o čia tokia galimybė visiems susijungti, pasimatyti bent per ekraną. Tai kas rytą tvarkingai susijungdavome ir kelias valandas mokymų turėdavome“,– džiaugiasi ji.
Džiugina ir įvertinimas, ir mėgstamas darbas
Pašnekovė kuklinasi paklausta, ką jai reiškia apdovanojimas, tačiau pripažįsta, kad būti pastebėtam iš mažo krašto yra malonu. „Atrodo, kad nesi vertas to apdovanojimo, kad yra vertesnių – juk yra didžiosios bibliotekos, kur yra daugiau darbuotojų, jos gali daugiau skirti dėmesio vienam žmogui ir padėti. Kita vertus, kai pastebi ir įvertina tave iš tokio mažo krašto, tai be abejo, smagu. Tačiau jaučiuosi tiesiog dirbanti savo mėgstamą darbą – mėgstu žmones, su jais bendrauti, juos stebėti, jiems padėti, net ir fotografuoti žmones mėgstu“, – sako Asta, neabejojanti, kad kiekvienas bibliotekininkas, nuoširdžiai dirbantis savo darbą, yra vertas apdovanojimo.
Pirmą kartą šiemet rengtuose „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimuose asociacija „Langas į ateitį“ organizuojanti projektą „Prisijungusi Lietuva“ išrinko dešimt aktyviausių apskričių bibliotekų ir jų skaitmeninių konsultantų. Atrenkant nugalėtojus buvo vertinamas iniciatyvumas ir įsitraukimas dalyvaujant įvairiose skaitmeninį raštingumą skatinančiose teminėse akcijose, e. skautų veiklos koordinavimas, aktyvumas socialiniuose tinkluose bei skaitmeninių lyderių ir konsultantų grupėse.
Mokymų organizatoriai primena, kad atšaukus karantiną, į šalies bibliotekas grįžta nemokami skaitmeninio raštingumo mokymai. Tiek prieš karantiną bibliotekose, tiek per karantiną nuotoliniu būdu organizuotuose mokymuose dalyvavo daugiau kaip 57 tūkst. žmonių.