Karantino metu daugelis žmonių išgyvena vienišumo ir atskirties jausmą, kurį vieni stengiasi palengvinti virtualiu bendravimu su draugais ir giminaičiais, o kiti – priglausdami beglobį augintinį. Lietuvos gyvūnų globos organizacijų atstovai sako, kad pandemijos metu iš tiesų daugiau gyvūnų susiranda šeimininkus, o labiausiai prie to prisideda socialiniai tinklai.
Pasak gyvūnų globos organizacijos „Lesė“ ryšių su visuomene koordinatorės Gabrielės Grinkaitės, nemažai žmonių būtent pandemijos laikotarpiu nusprendė pasiimti naują šeimos narį, todėl net tie globotiniai, kurie prieglaudoje buvo ilgus metus, per karantiną rado naujus namus.
„Žmonės beglobius gyvūnus labai dažnai pirmą kartą pamato būtent socialiniuose tinkluose ir jų dėka didžioji dalis gyvūnų atranda naujus namus. Apžiūrėti prieglaudos gyventojus ir potencialius globotinius internete labai patogu, ypač karantino laikotarpiu. Neretai būna, kad skelbime internete pamatytas gyvūnas tiesiog „įkrenta“ į širdį ir žmogus ateina jau konkrečiai jo. Tačiau vien iš nuotraukų spręsti apie gyvūną negalima ir apsilankyti būtina, nes socialiniuose tinkluose nesimato tikrojo šuns charakterio“, – sako G. Grinkaitė.
Pirmoji pažintis įvyksta socialiniuose tinkluose
Ji pasakoja, kad prieglauda kiekvieną dieną sulaukia ir svečių, norinčių tiesiog pavedžioti šunis, nes šie socialiniame tinkle pamatė kvietimą tai padaryti.
„Labai džiaugiamės tokiais svečiais – jų dėka šunys gauna ilgesnius pasivaikščiojimus, be to, tai puiki pagalba ir mums, kai pamainoje trūksta savanorių. Žmonės patys įvairiausi – nuo šešiolikmečių iki vyresnio amžiaus. Tiesa, pastarieji atvyksta rečiau nei jauni, tačiau sulaukiame ir jų. Labai smagu, kad kai kurie iš jų tampa nuolatiniais mūsų lankytojais, kurie jau puikiai žino prieglaudos taisykles, pažįsta globotinius ir savanorius“, – pasakoja ji.
Vilniaus gyvūnų globos namų vadovės ir veterinarijos gydytojos Agnės Žėbienės teigimu, absoliuti dauguma žmonių informacijos apie beglobius gyvūnus iš tiesų ieško socialiniuose tinkluose, ir į prieglaudą atvyksta su gyvūnais jau susipažinę virtualiai – perskaitę keturkojo istoriją „Facebook“ arba interneto puslapyje. Karantino metu kitoks būdas būtų net ir neįmanomas, nes pašalinių žmonių darbuotojai į prieglaudos teritoriją neįleidžia.
„Jei yra poreikis su dominančiu gyvūnu susipažinti akis į akį, karantino metu organizuojame susitikimus laikydamiesi visų apsaugos priemonių ir jį išvedame į lauką. Tačiau pirmiausiai siūlome apžiūrėti jų nuotraukas internete ir socialiniame tinkle „Facebook“, – sako A. Žėbienė.
Interneto dėka susiranda geriausius draugus
Nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus organizuojančio projekto „Prisijungusi Lietuva“ informavimo ekspertės Birutės Stanevičienės teigimu, bene kiekvienas naujas prie mokymų prisijungiantis dalyvis ateina vedinas noro perprasti socialinių tinklų subtilybes.
„Žmonės, neturintys pakankamai skaitmeninių įgūdžių, visą laiką būna savotiškoje atskirtyje, o karantinas ją dar labiau pagilino. Jie negali internetu užsisakyti prekių, užsiregistruoti pas gydytoją, sumokėti mokesčių. Ypač trūksta gyvo bendravimo – su giminėmis, draugais, kaimynais. Dalis nutaria tai kompensuoti virtualiu bendravimu, kiti apsisprendžia į namus įsileisti augintinį. O net ir tai padaryti būtų daug sudėtingiau nežinant, kaip naudotis socialiniais tinklais“, – teigia B. Stanevičienė.
Gyvūnų globos organizacijų atstovai vieningai tvirtina, kad priglausti beglobį augintinį žmonės nusprendžia vedini daugybės skirtingų motyvų. Vieni tai daro norėdami padėti gyvūnui, kurio gyvenimas nelepino, kiti ieško paguodos po atsisveikinimo su savo mylimu augintiniu, treti – preteksto kasdien išeiti pasivaikščioti, daugelį taip pat skatina noras nesijausti vienišiems.
Žmonės įprastai renkasi į save panašius augintinius. „Jei šeimininkas yra energingas, tai ir augintinį renkasi tokį, kuris nenustygsta vietoje. Jei žmogus ramus, jis sau ieško tylesnio, lėtesnio kompaniono. Pastebėjome ir tai, kad paguodos nuo vienatvės ieškantys vyresnio amžiaus žmonės dažnai būna atlaidesni gyvūnų išvaizdos trūkumams“, – sako Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė A. Žėbienė.
Kviečia dovanoti galimybę išmokti
Pirminė informacija apie gyvūno charakterį, amžių, polinkius globos organizacijų skelbiama internete, tad žmogus jau iki apsilankymo prieglaudoje gali apsispręsti dėl keleto širdžiai mielų gyvūnų.
Vilniaus gyvūnų globos namų vadovė aiškina, kad prieš įsigyjant gyvūną derėtų sau atsakyti į tris esminius klausimus. „Pirmas – ar turėsite pakankamai laiko: žaisti su juo, vedžioti keliskart per dieną, šerti, palaikyti augintinio higieną, tvarkyti jo padarytą netvarką, dresuoti, pratinti prie naujų erdvių ir žmonių. Antras – ar žmogus pasirengęs padidėjusioms išlaidoms, ypač jei gyvūnas sunegaluos ir prireiks kreiptis į veterinarus. Ir trečias – ar esate pasiruošę savo gyvenimu dalytis su augintiniu ateinančius 8–15 metų. Nes mums tikrai be galo skaudu matyti gyvūnus, grįžtančius į prieglaudą po kurio laiko, kadangi šeimininkai tiesiog persigalvojo“, – atkreipia dėmesį A. Žėbienė.
Svarstančius apie augintinį iš prieglaudos, bet nemokančius naudotis socialiniais tinklais B. Stanevičienė ragina nenusiminti. Net ir karantino metu „Prisijungusi Lietuva“ tęsia skaitmeninio raštingumo mokymus, tik nuotoliniu būdu, tad norintys įgyti daugiau žinių kviečiami informacijos apie vykstančius mokymus ieškoti projekto svetainėje www.prisijungusi.lt.
„Beje, šiais metais Kalėdų proga kviečiame pasirūpinti savo artimaisiais ir dovanoti žinias. Mūsų projektas ragina jungtis prie kalėdinės iniciatyvos #DovanokŽiniasNeDaiktus, kurios metu kviečiame artimuosius paskatinti įgyti arba patobulinti savo skaitmeninius įgūdžius nemokamai. Tereikia svetainėje prisijungusi.lt atsisiųsti specialų kalėdinį atvirlaiškį, įrašyti jame žmogaus, kuriam dovanosite, vardą ir jam nusiųsti kvietimą užsiregistruoti į nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus“, – sako B. Stanevičienė.
Mokymų organizatoriai taip pat kviečia pasinaudoti galimybe užduoti klausimus apie skaitmenines technologijas ir gauti į juos atsakymus „Facebook“ grupėje „#Prisijungusi Lietuva pataria ir konsultuoja“.