Ryšių reguliavimo tarnyba (RRT) praneša, kad žalingam turiniui internete aptikti sėkmingai pasitelkiamas ir dirbtinis intelektas. Nuo šių metų pradžios, bendrovės „Oxylabs“ sukurta dirbtiniu intelektu paremta priemone patikrinta daugiau nei 288 tūkst. lietuviškų interneto svetainių, o jose aptiktas galimai draudžiamas ar žalingas turinys perduotas įdėmiau įvertinti RRT specialistams, kurie nustatė, kad 19 šių svetainių galimai pažeidžia Lietuvos ar ES teisės aktus.
2020 m. „GovTech Lab” iššūkių serijos metu buvo iškeltas siekis sukurti priemonę atpažinti vaikų seksualinio išnaudojimo ar pornografijos informaciją internete, nes tokie pažeidimai kasmet yra vieni dažniausių. Konkurso laimėtojas „Oxylabs“ ėmėsi kurti automatizuotą neteisėto ir žalingo turinio internete atpažinimo priemonę. Užduočiai atlikti buvo pasitelkta duomenų rinkimo technologija ir dirbtiniu intelektu grįsti informacijos atpažinimo metodai, kurie dabar padeda kasdien nuskaityti tūkstančius skirtingų tinklalapių bei atpažinti potencialiai neteisėtus ir žalingus vaizdus.
Taip pat skelbiama, kad šalia naudojamo dirbtinio intelekto, per 2021 metus RRT interneto karštąja linija „Švarus internetas“ gavo rekordinį skaičių pranešimų apie draudžiamą skleisti ar neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį turinį internete – net 3558. RRT specialistams ištyrus kiekvieną gautą pranešimą, tolesnių veiksmų imtasi dėl 380 atvejų.
Prasidėjus Rusijos karinei invazijai į Ukrainą, pakito ir pranešimų pobūdis. Jei anksčiau didžioji dalis pranešimų buvo apie vaikų seksualinio išnaudojimo medžiagos platinimą, tai dabar – susijusi su dezinformacija, karo propaganda, nesantaikos kurstymu ar melagingos informacijos viešinimu.
RRT primena, kad interneto vartotojai apie neteisėtą (draudžiamą skelbti) ar žalingą (neigiamą poveikį nepilnamečiams darantį) turinį, aptiktą internete, skatinami pranešti svetainėje, kurios adresas yra https://www.svarusinternetas.lt/. Pranešimus galima teikti ir anonimiškai.