Dovilų miestelio bibliotekoje septynerius metus dirbanti bibliotekininkė ir mokymų apie skaitmeninį raštingumą lektorė Eligija Žukauskienė sako, kad žmones į šiuos mokymus atvilioja smalsumas ir noras sužinoti, kas naudingo slepiasi po žodžiais „skaitmeninis raštingumas“. Bibliotekininkė už savo aktyvumą prisidedant prie to, kad bendruomenės įgūdžiai šioje srityje būtų kuo geresni, šiemet įvertinta „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimu.
„Visada stengiuosi, kad žmonės gautų tą informaciją, kuri jiems aktuali, ir nesvarbu, ar tai autobuso bilieto įsigijimas internetu, ar elektroninė bankininkystė. Juk visi mes lengviau priimame ir geriau atsimename tą informaciją, kuri mums reikalinga ir naudinga“, – sako Klaipėdos r. savivaldybės J. Lankučio viešosios bibliotekos Dovilų filialo bibliotekininkė.
Pirmą kartą asociacijos „Langas į ateitį“ rengtuose „Skaitmeninio konsultanto–bibliotekininko 2019“ apdovanojimuose, projekto „Prisijungusi Lietuva“ vykdytojai išrinko dešimt aktyviausių šalies apskričių bibliotekų ir jų darbuotojų.
Motyvuoja asmeniniais pavyzdžiais
Bibliotekininkė su šypsena prisimena „Senjorų dienų internete“ renginius, į kuriuos buvo pakvietusi Doviluose veikiantį moterų klubą „Sidabrinė gija“. E. Žukauskienė teigia jas „nusižiūrėjusi“, kai vyko kultūros centro renovacija ir moterys laikinai susitikimus rengdavo bibliotekoje.
„Išsikėliau sau tikslą pritraukti jas naudotis technologijomis. Joms daugiau kaip po 70 metų, tad visos buvo įsitikinusios, kad kur jau čia joms tas skaitmenines technologijas perprasti. „Senjorų dienų“ metu pasikviečiau, kartu transliacijas pažiūrėjom ir girdžiu, kai kurios jau šneka, kad gal ir sugebėtų“, – sako E. Žukauskienė.
Kaip pavyzdį moteris sako pateikdavusi savo tėvus, kurie visada norėjo išmaniųjų technologijų, pradėjo naudotis išmaniaisiais telefonais, mama – ir planšete, todėl dabar turi įvairios veiklos ir reikiamą informaciją internete susiranda.
Planams moterų klubo nares užregistruoti į „Prisijungusi Lietuva“ skaitmeninio raštingumo mokymus koją pakišo karantinas, tačiau E. Žukauskienė teigia nenuleisianti rankų ir vis tiek jas į mokymus prisikviesianti. „Matau, kad joms jau įdomiau, vis paklausia šio bei to, tai aš ir sakau – viskas, pasidomėjot ir kelio atgal nebėra – tapsite mano mokinėmis. Jau net apsitarėm, kokios temos joms būtų įdomesnės, tai netrukus ir kibsime į mokslus“, – juokiasi bibliotekininkė.
Bilietai internetu prilygsta stebuklui
E. Žukauskienė sako, kad ją įkvepia galimybė būti naudingai, todėl nedvejodama ėmėsi ir mokyti žmones skaitmeninio raštingumo. Iki karantino ji vedė mokymus ir pradedantiesiems, ir pažengusiems.
Labiausiai žmones domino apsipirkimas internetu, viešosios elektroninės paslaugos ir, žinoma, socialiniai tinklai. „Labai populiari buvo tema apie keliavimui reikalingas paslaugas, viešbučių rezervavimo paslaugas. Aš mokymuose visada stengiuosi naudą parodyt savo pavyzdžiu, savo patirtimi pasidalinu, papasakoju, kokiomis programėlėmis pati naudojuosi, kuo jos patogios“, – teigia ponia Eligija.
Moterų klubo „Sidabrinė gija“ narės taip pat aktyvios keliautojos, tad jos labai domėjosi galimybe internete susirasti įdomius pažintinius objektus, susiplanuoti maršrutus, o faktas, kad internetu galima nusipirkti autobuso bilietą, joms prilygo stebuklui.
„Aš joms sakau, kad internetas yra visagalis ir viską galima susitvarkyt neišeinant iš namų. Jos kraipė galvas, kad tokie laikai atėjo, jog nebereikia važiuot bilietų į Klaipėdą, o tik pora mygtuko paspaudimų ir bilietas jau įsigytas. Mums tai atrodo normalu, o joms vis dar kažkas nerealaus“, – pasakoja bibliotekininkė.
Mokymai – tarsi draugų susibūrimai
Dovilų miestelio bendruomenę ponia Eligija vadina tvirta ir draugiška, visi vieni su kitais čia randa bendrą kalbą, vyksta daug renginių. „Esam kaip kumštis, vieni kitus palaikom, džiaugiamės vieni kitų sėkmėmis. Pas mus ir skaitmeninio raštingumo mokymai būna kaip draugų susitikimai: ir pasimokom, ir arbatos atsigeriam, pyrago suvalgom“, – šypsosi bibliotekininkė.
Jos teigimu, kai visus pažįsti, tai žinai, kaip su kuriuo bendrauti, kuris nedrąsesnis, kuriam daugiau pagalbos reikia. Būna, kad į mokymus žmogus ateina tarsi pasimetęs, nedrąsus, o su juo išsikalbėjus paaiškėja, kas jam įdomu ir besimokant, žiūrėk, jis užsimano ir daugiau dalykų sužinoti.
E. skautų Dovilų biblioteka kol kas neturi, bet E. Žukauskienė juokauja, kad jau auginasi pretendentus į šį titulą. „Mielai priimu bibliotekoje jaunimą, o ir jie mėgsta čia užeiti po pamokų, kol laukia mokyklinių autobusiukų, naudojasi kompiuteriais, muzikos klauso ar „Youtube“ žiūri. Būna, kad ir eilė prie kompiuterio susidaro, tai kol vieni žaidžia, kiti tuo metu pamokas ruošia. Tai aš nepraleidžiu progos apie e. skautų veiklą papasakoti, padrąsinti, nuo14 metų jaunimas prisijungtų. Juk Lietuvoje jau daugiau kaip 1400 e. skautų. Tai neabejoju, kad ir mūsų bibliotekoje atsiras ne vienas savanoris“, – pasakoja bibliotekininkė.
Vadybą baigusi, o vėliau žemėtvarkininke dirbusi moteris atvirauja, kad jai nė minties niekada nekilo, kad vieną dieną dirbs bibliotekoje. Tačiau gyvenimas, pasak jos, viską sudėliojo tinkamai ir dabar ji jaučiasi atradusi ir save, ir savo mėgstamą veiklą.
„Pamenu, iš pradžių bijojau, kaip reikės vesti renginius, mokymus. Dabar baimę pakeitė begalinis noras ir toliau dirbti šį darbą, atsirado daug galimybių tobulėti ir man pačiai. Dažnai tenka išvykti į komandiruotes į kitas Europos šalis, pamatau, kaip ten bibliotekos dirba, pasisemiu idėjų. Bibliotekoje dirbdama aš kasdien augu, nes ši aplinka ypatinga, sukurta knygų ir jas skaitančių šviesių žmonių. Gal todėl ir darbas atrodo palaimintas“, – sako E. Žukauskienė, pridurdama, kad jei reikėtų keisti darbą, tai būtų sudėtinga, nes lygintų jį su šiuo ir greičiausiai visada laimėtų biblioteka.
Visi, norintys sudalyvauti skaitmeninio raštingumo mokymuose daugiau informacijos, gali rasti www.prisijungus.lt arba teirautis bibliotekoje.