Jaukiame Lomių miestelyje Tauragės rajone yra biblioteka, o joje bene kiekvieną pavakarę laiką leidžia Samanta Uselytė ir Justas Naujokas. Šie e. skautai jau beveik metus konsultuoja bendruomenės senjorus skaitmeninio raštingumo klausimais Tauragės r. savivaldybės Birutės Baltrušaitytės viešosios bibliotekos Lomių filiale, savanorystę vadina prasminga veikla ir mano, kad kiekvienas jaunas žmogus turi būti aktyvus ir bendruomeniškas.
Samanta sako, kad jai savanorystė – didelis įvykis. „Tapimas e. skaute mano gyvenimą praturtino galimybe dalintis savo žiniomis ir padėti. Galiu sakyti, jog per šią veiklą atradau save, nes išmokau išklausyti, suprasti ir kantriai laukti, kol pavyks kartu pasiekti norimo tikslo“, – sako mergina. Panašios nuomonės laikosi ir Justas. „Būdamas e. skautu tobulėji, nes mokydamas kitus, neišvengiamai mokaisi ir pats“, – teigia moksleivis.
E. skautams padeda ir bibliotekininkės
J. Naujokas pasakoja, jog suaugę žmonės, atvykę į konsultacijas, paprastai yra nedrąsūs ir bijo, kad kažko padaryti ar išmokti nepavyks. Dėl šių priežasčių vienas iš e. skautų darbų yra tokius žmones emociškai palaikyti.
„Padėdama žmonėms pastebiu, kad išmokti naudotis kompiuteriu ar kitomis programomis jie tikrai nori, tačiau nedrįsta, tad mano pareiga yra juos padrąsinti ir padėti“, – sako Samanta.
Bibliotekoje senjorus konsultuojantys moksleiviai tikina, jog padedant vyresniems žmonėms dirbti su kompiuteriu ar planšetėmis didelių iššūkių ar sunkumų nekyla, o jei patiems savanoriams iškyla kokių klausimų – pagalbos sulaukia iš bibliotekininkių. Pastarųjų dėka jie ir tapo e. skautais. „Ir mane, ir Justą tapti e. skautais paskatino bibliotekininkė, kuri parodė, kaip užsiregistruoti, suteikė visą reikalingą informaciją“, – pasakoja Samanta.
Projekto „Prisijungusi Lietuva“ e. skautų veiklos koordinatorius Arvydas Ruseckis sako, jog tapti e. skautu – itin paprasta: tereikia užsiregistruoti svetainėje www.prisijungusi.lt, susipažinti su ten esančia informacija apie e. skautų veiklą, atlikti testą ir parsisiųsti e. skauto pasą. „Su juo beliks nukeliauti į artimiausią biblioteką ir, susitarus su bibliotekininku, pradėti e. skauto veiklą“,– sako koordinatorius.
Susirado vaikystės draugę
J. Naujoko nuomone, vyresniems žmonėms skaitmeninių technologijų išmanymas leidžia palaikyti ryšį su toliau gyvenančiais artimaisiais ir draugais, taip pat labai palengvina situaciją gyvenant kaime ir neturint automobilio, nes galima nuotoliniu būdu apmokėti sąskaitas. „Internetu juk galima ir žiūrėti televizijos laidas, bendrauti socialinėje erdvėje, klausytis muzikos ir panašiai“, – sako moksleivis.
Jis pasakoja, jog per dešimt savanorystės mėnesių būta ir nutikimų, kuriuos prisimena iki šiol. „Vienai vyresnio amžiaus moteriai padėjau susikurti „Facebook“ paskyrą, o ji per šį socialinį tinklą netrukus susirado savo jaunystės geriausią draugę, su kuria pradėjo bendrauti. Ji labai džiaugėsi šita atgimusia draugyste, o aš buvau laimingas, galėdamas prisidėti prie jos atradimo“, – sako vaikinas.
Tiek Samanta, tiek Justas savo gyvenimo be skaitmeninių technologijų neįsivaizduoja. Samanta sako dažniausiai jas naudojanti mokymosi ir bendravimo tikslais, o Justui skaitmeninės technologijos – būsima profesinė sritis, mat jis planuoja studijuoti informatiką arba kompiuterinių technologijų inžineriją ir svajoja ateityje dirbti su šiais mokslais susijusį darbą.
Skaitmeninio raštingumo žiniomis, kurių turi bene kiekvienas jaunas žmogus, moksleiviai ragina dalintis ir kitus. Samantos nuomone, e. skautui svarbu mokėti laisvai bendrauti su įvairaus amžiaus žmonėmis ir domėtis informacinėmis technologijomis, o išbandyti šią veiklą verta kiekvienam.
Pasak Justo, svarbios ne tiek konkrečios žinios, kiek noras ir pasiryžimas suteikti pagalbą. „E. skautu tapti gali kiekvienas, kuris nori padėti, bendrauti ir mokytis“, – sako jis.
E. skautų koordinatoriaus A. Ruseckio teigimu, e. skautų tinklas vienija aktyvų ir pilietišką jaunimą, o tapti jo dalimi verta dar ir dėl paskatinimo: aktyviai konsultuojantys e. skautai apdovanojami prizais, o ši savanorystė mokykloje užskaitoma kaip socialinė–pilietinė veikla. E. skautų tinklas vienija 1450 14–29 metų amžiaus savanorių visoje Lietuvoje.