Įsivaizduokite, kad esate moksleivis, norintis išspręsti vieną ar kitą aktualią socialinę problemą, tačiau neturite iki galo išgrynintos idėjos, be to, jums trūksta žinių, kaip kilusią mintį reikėtų realizuoti, nuo ko pradėti, o kas gali patarti – neįsivaizduojate. Atsidūrusiems tokiame kūrybiniame akligatvyje į pagalbą ateina hakatonai – visame pasaulyje sparčiai populiarėjantis renginių formatas, kurio metu originalias idėjas stengiamasi paversti konkrečiu produktu.
Šiuo metu visoje Lietuvoje kaip tik ir vyksta tokio pobūdžio renginys – projekto „Prisijungusi Lietuva“ inicijuotas hakatonų ciklas „Startuoliai, keičiantys visuomenę“.
„Projekto „Prisijungusi Lietuva“ komanda vykdo nemažai veiklų, kuriuose dalyvauja jauni, 14-29 metų amžiaus žmonės. Todėl matome, kad jie kupini idėjų, kaip išspręsti visuomenei aktualias problemas įvairiose srityse, tačiau jų įgyvendinimui pritrūksta žinių ar motyvacijos, jaunuolius taip pat stabdo abejonės dėl savo gebėjimų. Todėl ir sumanėme organizuoti hakatonus, kuriuose jie galėtų pasidalinti savo idėjomis – galbūt tai padės žengti lemtingąjį pirmą žingsnį sumanymų įgyvendinimo link“, – sako Simona Gogelytė, asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų koordinatorė.
Svarbiausia – idėja, tikėjimas ja ir darbas
„Startuoliai, keičiantys visuomenę“ iniciatyvos hakatonai skirti 14-29 m. amžiaus jaunuoliams, kurie nori susipažinti su Lietuvos ir pasaulio startuolių veiklos tendencijomis, išmokti taikyti technologijas ir skaitmeninius įgūdžius vystant idėją, taip pat tiems, kurie turi idėją, bet nežino, nuo ko pradėti ją įgyvendinti.
Programavimo mokyklos „Turing School“ vadovė Monika Simaškaitė sako, kad hakatonai turi unikalią galimybę vienoje vietoje sutelkti daugybę naujų sumanymų, kurie kiekvieną dieną paprastai negimsta. Toks formatas sukuria sąlygas koncentruotis į pačią idėją ar problemos sprendimą be jokių išorės trukdžių.
„Su mentoriais jaunuolius skatiname į supantį pasaulį pažvelgti kitomis akimis, atrasti problemas ir sugalvoti, kaip jas išspręsti. Svarbiausia – idėja, tikėjimas ja ir labai daug pastangų bei darbo, kad idėja virstų realybe“, – teigia M. Simaškaitė.
Regioniniai hakatonai jau įvyko Klaipėdos, Tauragės, Panevėžio ir Telšių regionuose, o Kauno, Marijampolės, Alytaus, Vilniaus, Utenos ir Šiaulių regionuose jie bus surengti spalio pabaigoje ir lapkritį. Kiekviename regione komandos varžosi dėl geriausios idėjos, kurią renka vertinimo komisija.
Pirmiausia regionuose jaunuoliams pristatomos startuolių aktualijos, technologijų taikymo pavyzdžiai bei galimybės, nauji technologiniai įrankiai ir programos. Jiems taip pat pateikiama išsami informacija, kaip ir kur galima įgyti skaitmenines kompetencijas, reikalingas sukurti veikiantį startuolio prototipą.
Vėliau pereinama į produkto kūrimo etapą, kuriame dalyvauja skaitmeninių technologijų specialistas – komandos mentorius, dalindamasis rekomendacijomis, kaip sprendimą įgyvendinti efektyviausiai, kokios galimos rizikos ir jų sprendimo būdai.
Technologijos žmonių labui
Pasak M. Simaškaitės, hakatonų dalyviai neprivalo būtinai kurti skaitmeninių technologijų produktų, tačiau taikyti jas kažkokioje savo produkto dalyje ar jo veikimo etape – būtina. Tai gali būti, pavyzdžiui, reklaminis puslapis, grafinis dizainas produktui, duomenų apdorojimas pasitelkus kompiuterines programas.
Ji sako, kad regioniniuose hakatonuose pristatomos idėjos, keičiančios visuomenę, sprendžiančios opias, skaudžias, socialines problemas ar siekiančios pagerinti žmonių gyvenimus.
„Jau pristatyta nemažai idėjų, susijusių su elektronine prekyba, jaunimo švietimo ir fizinio aktyvumo skatinimu, beglobių gyvūnų apsauga. Idėjų spektras platus, bet tikrai akivaizdžiai matyti socialinis verslo aspektas“, – teigia pašnekovė.
Pasak S. Gogelytės, natūralu, kad progresuojant technologijoms turi tobulėti ir problemų sprendimo būdai. „Pastaraisiais metais matome, kaip technologijos ir išmanūs sprendimai pasitelkiami gerinant situaciją įvairiose gyvenimo srityse. Koronaviruso akivaizdoje technologijos tapo puikiomis žmonių pagalbininkėmis sekant viruso plitimo kelią, viešojo maitinimo įstaigų lankymą, prižiūrint sergančiuosius ligoninėse, kur trūko personalo. Šiuos sprendimus pasiūlė startuoliai, iš tiesų pakeitę ir toliau keičiantys visuomenę. Tikime, kad toks sumanymas užgims ir šio hakatonų ciklo metu“, – sako asociacijos „Langas į ateitį“ veiklų koordinatorė.
Sėkmingiausiai regioniniuose hakatonuose pasirodžiusios komandos bus kviečiamos dalyvauti nacionaliniame hakatone bei toliau plėtoti kuriamus produktus. Nacionalinis hakatonas vyks lapkričio 27–28 d., jame komandos varžysis dėl pagrindinio prizo – 500 eurų vertės stipendijos ir „Versli Lietuva“ startuolių ekosistemos plėtros padalinio „Startup Lithuania“ mentorystės sesijos tolimesniam idėjos ar produkto vystymui.
Norintys dalyvauti hakatonuose kviečiami užpildyti dalyvio formą interneto svetainėje www.prisijungusi.lt