Skaitmeninėje erdvėje kiekvienas mūsų gali susidurti su įvairiausiais žmonėmis. Kai kurie iš jų siekia savo tikslų pasinaudodami kitų asmenų smalsumu, nekantrumu, godumu ar kitomis žmogiškosiomis savybėmis. Vienas iš tokių socialinės inžinerijos metodų yra mėginimas priblokšti žmogų netikėta žinia ir priversti jį daryti neapgalvotus dalykus.
Žinutė „Laimėjote prizą, koks Jūsų adresas?“ turėtų paskatinti prisiminti, ar tokiame žaidime kada nors dalyvavote, galbūt tai tik bandymas išvilioti jūsų adresą ir kitus duomenis? Panašus pranešimas, pavyzdžiui, „Jūs laimėjote kelionę! Apsilankykite mūsų biure, kur atsiimsite laimėjimą ir įsigysite puikių puodų!“ leidžia spėti, kad yra tam tikrų sąlygų prizui gauti, – reikia ką nors pirkti, išleisti nemažai pinigų ir pan. Nedaug kas besusivilioja pasiūlymais „Praneškite savo banko sąskaitą, – pasidalysime mano tetos palikimą!“ – dauguma jau žino, kad tai tik mėginimas išvilioti pinigų įvairiems „advokatams“ ir „tarpininkams“.
Kaip atskirti patikimą informaciją nuo melagingos? Tęsiame kritinio mąstymo patarimų ciklą, kuriuos žinodami ir taikydami galėsite atsispirti netikrai informacijai.
- Net ir išgirdę džiuginančią naujieną nepraraskite budrumo. Ar tiktai dalyvavote šiame žaidime, loterijoje? Kokių yra papildomų sąlygų atsiimant prizą?
- Apsvarstykite, iš kur skambintojas ar žinutės siuntėjas galėjo gauti jūsų telefono numerį ar adresą. Kam ir kokiomis aplinkybėmis galėjote suteikti šią informaciją?
- Nepasiduokite netikėtumui. Nesuteikite neviešos informacijos, neatskleiskite nei savo, nei kitų žmonių duomenų.
- Jei kilo įtarimas, patys susisiekite su artimaisiais, asmenimis ar įstaigomis, kurių žinutes gaunate ir išsiaiškinkite, ar tikrai jie jas jums siuntė.
Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.