Ką daryti su nebenaudojamomis laikmenomis?




Atrodo dar taip neseniai įsigijome šį kompiuterį, skaitmeninį fotoaparatą, atmintuką ar kitą elektroninį įrenginį, o šiandien jis jau beviltiškai pasenęs. Kaip saugiai juo atsikratyti, kad jame buvę asmeniniai duomenys ir nuotraukos nepatektų į pašalinių rankas?

Priešingai paplitusiai nuomonei, pašalinus failą iš kompiuterio disko, telefono ar kitos laikmenos, failas iš tikrųjų nėra sunaikinamas. Pašalinamos tik nuorodos į jo vietą laikmenoje, todėl duomenis nesunku atkurti įvairiomis internete siūlomomis programomis. Duomenų patikimai nesunaikina netgi laikmenų formatavimas.

Štai keletas patarimų, kaip tvarkingai ir saugiai atsikratyti senų laikmenų.

  1. Išmanieji telefonai. Pirmiausia perkelkite reikalingus duomenis į debesijos saugyklą ar kitą patikimą vietą. Po to užšifruokite duomenis telefone („Android“ sistemos telefonuose šifravimas dažniausiai įjungiamas telefono nustatymuose pasirinkus Slaptažodžiai ir saugumas, po to Privatumas ir Daugiau saugos nustatymų). Jei norite ypatingo saugumo, po to visą laisvą vietą telefone užpildykite kokiais nors duomenimis, pavyzdžiui, vaizdo įrašais. Galiausiai, atkurkite telefono gamyklinius nustatymus (šios komandos ieškokite telefono nustatymuose) ir išimkite iš jo visas korteles. Dabar jau telefoną galite saugiai perleisti jo pageidaujantiems kitiems asmenims.
  2. Duomenų kortelės, atmintukai ir kitos keičiamos laikmenos. Prijunkite šiuos įrenginius prie savo kompiuterio ir perkelkite reikalingus duomenis į kitą laikmeną ar debesijos saugyklą.. Po to išvalykite laikmeną su specialiai tam skirta programa. Populiarioje programoje CCleaner pasirinkite Įrankiai, Disko valiklis, pažymėkite valomą laikmeną ir kaip ją norite išvalyti. Paprastai pakanka 3 perrašymų, kad duomenų nebūtų galima atkurti.
  3. Standieji diskai kompiuteriuose. Perkelkite reikalingus duomenis į saugią vietą ir kiekvieną diską išvalykite antrame punkte aprašytomis priemonėmis. Tačiau diską, kuriame yra to kompiuterio operacinė sistema, išvalyti bus sudėtingiau. Suraskite ir pašalinkite failus su bet kokia asmenine informacija, – tai gali būti ir elektroninio pašto aplankai bei prisijungimo duomenys, bendravimo programų žurnalai. Po to išvalykite laisvą vietą diske jau minėtomis programomis.

Jei šie patarimai atrodo pernelyg sudėtingi, paprašykite pagalbos draugų ir artimųjų.

Po tai, kai išvalysite duomenis, nebereikalingas laikmenas galite pristatyti į elektronikos atliekų surinkimo vietas, pabandyti parduoti ar padovanoti techninės kūrybos mėgėjams.

Norite sužinoti daugiau? Keliasdešimt įvairių mokymosi programų aktualiomis elektroninių paslaugų, saugesnio interneto bei skaitmeninės kūrybos temomis rasite projekto „Prisijungusi Lietuva“ svetainėje.