Technologijų pažanga neabejotinai keičia mūsų kasdienį gyvenimą, tačiau dažnai pamirštama, kad šių technologijų vartotojai – žmonės – gali pasijusti technologijų atskirtyje. Europoje jau pradėtas taikyti Skaitmeninių paslaugų aktas, kuriuo siekiama sukurti saugesnę interneto aplinką vartotojams ir apsaugoti jų teises skaitmeninėje erdvėje. Tačiau inovacijos, tokios kaip dirbtinis intelektas, daiktų internetas ir kitos skaitmeninės technologijos, nors žada didžiulę naudą, bet taip pat kelia iššūkių, kurie gali būti nepakankamai įvertinti.
Skaitmeninis raštingumas ir prieinamumas: daugelis vartotojų vis dar neturi pakankamų skaitmeninių įgūdžių, o kai kurios bendruomenės netgi neturi prieigos prie interneto. Tai apsunkina skaitmeninių sprendimų naudojimą ir mažina jų efektyvumą. Todėl skaitmeninis raštingumas turėtų tapti prioritetu kiekvienoje organizacijoje ir šeimoje. Reikėtų vartotojus mokyti ir skatinti švietimą, kad visi vartotojai galėtų paprastai naudotis skaitmeniniais sprendimais.
Kibernetinis saugumas: kibernetiniai sukčiai dažnai peržengia valstybių sienas, todėl privaloma stiprinti kibernetinį atsparumą. Bendradarbiavimas tarp valstybių ir organizacijų yra būtinas siekiant užtikrinti saugumą. Taip pat svarbu diegti pažangius saugumo sprendimus ir nuolat atnaujinti saugumo taisykles.
Dirbtinio intelekto etika: naudojant dirbtinį intelektą, kyla etinių klausimų, ypač kai jis naudojamas kariniais tikslais. Todėl reikalingas aiškus ir efektyvus dirbtinio intelekto reguliavimas, kuris užtikrintų, kad technologijos būtų naudojamos etiškai ir atsakingai. Šiuo metu vienas iš didžiausių iššūkių yra atpažinti dirbtinio intelekto sukurtą turinį, nes bent jau dabartinės atpažinimo sistemos yra nepajėgios to padaryti.
Inovacijų reguliavimas: technologijų pažanga dažnai lenkia reguliavimo sistemas, todėl vartotojai gali jaustis nesaugūs. Taigi, reikėtų skatinti inovacijas, tačiau kartu užtikrinti efektyvų jų reguliavimą. Tai padėtų sukurti saugesnę ir patogesnę aplinką vartotojams.
Šie iššūkiai ir jų sprendimai buvo aptarti Vilniuje vykusiame tarptautiniame renginyje „EuroDIG“, kur dalyviai pabrėžė verslo atsakomybę gerbti vartotojų teises ir bendradarbiavimo svarbą stiprinant kibernetinį atsparumą Europoje.
Plačiau – šiame straipsnyje.
Pagal RRT inf.