Tikriausiai kiekvienas esame gavę elektroninių laiškų, kuriuose dėstoma kokia nors idėja, Rytų išmintis, pateikiami patrauklūs gamtos vaizdai, įtikinamai prašoma paramos, įspėjama apie „pavojingą virusą“, ir būtinai reikalaujama tokius laiškus persiųsti visiems jūsų pažįstamiems. Kartais netgi būna žadama, kad jums persiuntus tokį laišką, vaikai ar gyvūnai gaus tam tikrą paramą. Socialiniuose tinkluose lygiai taip pat prašoma pasidalyti gautomis žinutėmis su visais savo draugais.
Maždaug penktadalis žmonių taip ir pasielgia, padeda toliau platinti tokius grandininius laiškus ar žinutes. Vieni dėl to, kad laišką jiems persiuntė gerai pažįstami ir patikimi žmonės, kiti tiesiog neturi laiko gilintis ir tikrinti, kas ten rašoma. Taip grandininiai laiškai bangomis ritasi aplink pasaulį. Pasitaiko, kad koks nors tariamas pagalbos ligoniui prašymas beveik nepasikeisdamas internete keliauja 5 ar net 10 metų.
Grandininiai laiškai yra viena iš pašto šiukšlių rūšių, išaugęs jų srautas gali trikdyti kompiuterių tinklų darbą tarsi kompiuterių virusai, tik dauginasi jie žmonių psichologijos dėka. Pradinis siuntėjas tiesiog mėgaujasi tuo, kad yra svarbus, privertė tiek daug žmonių vykdyti savo valią, gaišti laiką ir trikdyti e. pašto darbą. Bet yra ir apgaulingų laiškų, kuriuose prašoma pagalbos, vaistų, gąsdinama įvairiais prasimanymais, skleidžiama melaginga informacija.
Gavus laišką ar žinutę su reikalavimu ją persiųsti kitiems, geriausia to nedaryti; o jei kyla abejonių – nesunku paieškoti internete jos teksto fragmentų ir įsitikinti, kad šio „skubaus prašymo“ įvairūs variantai internete pastebimi jau ne vieną mėnesį ar net metus.
Daugiau kritinio mąstymo patarimų rasite čia.