Skaitmeniniai įgūdžiai gali praversti visose gyvenimo situacijose. Taip teigia Ringauduose (Kauno r.) gyvenanti Liuda Statkevičienė, kuri naudodamasi vaizdo pokalbiais ne tik gamina patiekalus kartu su užsienyje gyvenančia dukra, bet ir ketina nustebinti anūkę, išmokusi žaisti jos mėgstamiausią kompiuterinį žaidimą.
Skaitmeninio raštingumo mokymus Ringaudų bibliotekoje baigusi 65-erių moteris sako, kad ji technologijas naudoja kasdien. „Internetą ir planšetę naudoju viskam: ir bilietus įsigyti, ir muziejų ar koncertų informacijai susirasti, ir bendravimui su vaikais ar anūkais, registravimuisi pas gydytojus, mokesčių mokėjimui. Net kineziterapijos užsiėmimai su treneriu dukart per savaitę vyksta virtualiai: vienas vienoje ekrano pusėje, kitas kitoje – puikiausia treniruotė. Tad kai kas nors iš pažįstamų užsimena, kad kažko nežino, sakau: o kodėl nepaguglini, internete nepasižiūri? Juk tai toks privalumas ir pagalba žmogui, kad jos atsisakyti jokiais būdais negalima“, – tikina ponia Liuda.
Tamsus miškas nušviesėjo mokantis
L. Statkevičienė sako, kad priežastimi pradėti naudoti technologijas tapo itin glaudus ryšys su anūkais, kurių moteris turi tris. „Jie iš pradžių gyveno Lietuvoje, augo kartu su mumis ir iki šiol išlikome be galo artimi. Kartą anūkui prireikė paaiškinti matematiką ir jis paprašė mano vyro, gerai išmanančio šį mokslą, pagalbos. Taip mūsų namuose atsirado „Skype“, kad senelis su anūku galėtų vienas kitą matydami mokytis matematikos“, – šypsosi pašnekovė.
Praėjusių metų pabaigoje užsukusi į Ringaudų biblioteką moteris sako iš bibliotekininkės išgirdusi apie projekto „Prisijungusi Lietuva“ organizuojamus nemokamus skaitmeninio raštingumo mokymus, tačiau iš pradžių dvejojusi, ar verta pradėti – kadangi jos regėjimas prastas, bijojo, kad tai gali mokslams trukdyti. Tačiau dvejojo ponia Liuda neilgai – vis tiek žiema, veikti nėra ką, tad kodėl gi nepabandžius.
Moteris juokiasi, kad iš pradžių visa ta informacija jai buvo tamsus miškas, bet po truputį, mokymų lektorei Vilijai Mitkuvienei padedant, ėmė aiškėti kompiuterio galimybės, atsirado noras panaršyti „Google“. Senjorė sako taip užsikabinusi, kad ne tik kelias mokymų pakopas įveikė, bet dar ir seserį prikalbino prisijungti.
Kauno rajono savivaldybės viešosios bibliotekos Ringaudų padalinio bibliotekininkės V. Mitkuvienės teigimu, vyresnio amžiaus žmonės į „Prisijungusios Lietuvos“ skaitmeninio raštingumo mokymus ateina vedini įvairių motyvų. „Vieni nori išmokti elektroninėmis paslaugomis naudotis, ypač e. bankininkyste, kitus čia atveda noras vaizdo skambučiais bendrauti su išvykusiais vaikais, toli gyvenančiais giminaičiais.
Daugeliui jų mokymai tampa ne menku iššūkiu. Reikia nemažai drąsos, kad tą iššūkį priimtų, tačiau jie ryžtasi ir po to labai tuo džiaugiasi, o išklausę vienus mokymus ir įgavę žinių, nori sužinoti dar ir dar daugiau“, – sako mokymų lektorė.
„Skype“ – šeimos protų mūšiams
Ponia Liuda užaugino tris dukras, iš kurių dvi su šeimomis šiuo metu gyvena Šiaurės Airijoje, tad pokalbių programėlę „Skype“ ji naudoja bene dažniausiai. Moteris sako, kad vaizdo pokalbių net negalima lyginti su paprastais telefoniniais. „Matai žmogų, matai jo aplinką, gali ką nors jam parodyti. Prieš pokalbį su dukra ir pasidažom, ir pasišukuojam, ir drabužius dailesnius apsirengiam, žiūrim, kad fonas gražesnis būtų“, – juokiasi pašnekovė.
Per „Skype“ jos ne tik kalbasi, bet ir maistą gamina. Kartą poniai Liudai dukra pasiskundė, kad pagal jos receptą pabandė paruošti virtinukus ir jai nepavyko. Tad senjorė atsinešė į virtuvę planšetę ir kartu su dukra – viena būdama Lietuvoje, kita Airijoje – išsivirė virtinukų.
Karantino metu L. Statkevičienės šeimoje atsirado dar viena tradicija – virtualūs protų mūšiai. „Mes su vyru labai mėgstame protų mūšius, visas laidas žiūrime, galima sakyti, tai mūsų hobis. Vieną kartą jauniausia dukra pasiūlė, kad ir mūsų šeima galėtų šį žaidimą sužaisti. Iš pradžių kai kurie šeimos nariai skeptiškai žiūrėjo, bet netrukus taip įsitraukė, kad kiekvieną šeštadienį tarptautinius proto mūšius per „Skype“ rengėme. O pirmąjį laimėjome mes su vyru.
Kaskart būna po 40-50 klausimų iš įvairiausių temų, o mes, komandomis pasidalinę, stengiamės į juos atsakyti. Pamenu, į vieną mano sugalvotą suktą klausimą nė vienas taip ir neatsakė: jei bobulė turi sulašinti anūkei, esančiai antrame aukšte, lašiukus, tai kiek bobulė turi iš viso nueiti laiptelių. Kiek buvo triukšmo ir juoko, kai visi mėgino suskaičiuoti, kiek gi čia tų laiptelių mūsų namuose“, – juokiasi ponia Liuda ir sako, kad jei ne vaizdo pokalbiai, jos didelė šeima negalėtų kiekvieną savaitę taip šauniai leisti laiko ir bendrauti.
Kitas žingsnis – kompiuteriniai žaidimai
Moteris sako, kad būti išmaniai malonu ir jai pačiai, ir jos dukros bei anūkai dažnai pasidžiaugia, kad ji ir jos vyras aktyviai naudojasi šiuolaikinėmis technologijomis. Ponia Liuda prisipažino, kad vis dėlto moka dar ne viską ir prasitarė apie artimiausius planus.
„Anūkė žaidžia „Minecraft“, tai pasiryžau ir aš išmokti. Jau perskaičiau knygą, tad esu teoriškai pasikausčiusi, dabar belieka įgyti praktikos ir galėsiu kartu su anūke tuos virtualius miestus statyti. Tik žiemos laukiu, kai turėsiu daugiau laiko, nes vasarą senjorų sėdėjimas prie išmaniųjų įrenginių yra peilis sodams ir daržams“, – šypsosi energinga senjorė.
Senjorų gebėjimą naudotis šiuolaikinėmis technologijomis ji vadina būtinybe. „Esame matę tokių vaizdų – sėdi pagyvenęs žmogus ant suoliuko ir abejingomis akimis į viską žiūri. Nereikėtų taip daryti, geriau paimti į rankas išmanųjį telefoną ar kompiuterį ir bendrauti, kiek įmanoma. Galima juk rasti bendraminčių ratelių, pokalbių svetaines. Žmonės jaučiasi vieniši ir skundžiasi, kad vaikai išvažiavę ar į užsienį, ar į tolimesnius šalies miestus. O kodėl negalima bendrauti su jais per „Skype“, pagalbos ar patarimo paprašyti. Kol žmogus mato ir girdi, tai privalo imti telefoną ar kompiuterį į rankas ir pirmyn mokytis naujų dalykų“, – visus nedrįstančius ir abejojančius ragina L. Statkevičienė.
Susidomėję skaitmeninio raštingumo žinių gilinimu gali mokytis dviejų lygių ir skirtingos trukmės mokymuose artimiausioje bibliotekoje arba skaitmeninio raštingumo klasėse internetu. Apie galimybę mokytis galima teirautis telefonu 8 620 20 961 arba informacijos ieškoti projekto „Prisijungusi Lietuva“ interneto svetainėje www.prisijungusi.lt.