Saugesnio interneto savaitė 2020

2020 vasario 10-15 d.

Mokyklose ir viešosiose bibliotekose


Kodėl turiu dalyvauti?

Saugesnio interneto savaitė 2020 nagrinėja daugybę temų. Nuo patyčių elektroninėje erdvėje iki sekstingo ar socialinių tinklų naudos – žalos analizės.

Kiekvienais metais Saugesnio interneto savaite siekiama atkreipti dėmesį į kylančias problemas internete ir pasirinkti temą, atspindinčią dabarties aktualijas.

KURKIME GERESNĮ INTERNETĄ KARTU!


Informacija bibliotekininkams ir veiklų organizatoriams:

Metodinė medžiaga rengėjams

KAS TAI?

Saugesnio interneto diena (Safer internet day), tai daugelyje pasaulio šalių minima iniciatyva, kuri tapo svarbiu įvykiu informacinio raštingumo kalendoriuje. Prasidėjusi nuo ES SafeBorders iniciatyvos 2004 m. Saugesnio interneto diena išplėtė savo geografines ribas ir dabar minima 150 pasaulio šalių. Saugesnio interneto diena 2020-aisiais metais vyks vasario 11 d. (antradienį).

Iniciatyvos tikslas – atkreipti dėmesį į aktualius skaitmeninius iššūkius, skatinti saugesnį, ypač vaikų ir jaunuolių, naudojimąsi internetu ir skaitmeninėmis technologijomis.

Lietuvoje įvairios šviečiamosios saugesnio interneto veiklos vyksta visą savaitę, organizuojant teminę akciją Saugesnio interneto savaitė.

Jei jums įdomu kas vyko Saugesnio interneto savaitės 2019 metu, apsilankykite mūsų renginių archyve.

Ir nepamirškite nuolat lankytis mūsų partnerių Draugiškas internetas svetainėje, kad galėtumėte nuolat gauti naujausią informaciją apie interneto saugos problemas, rasti medžiagą mokymuisi, įvairias akcijas ir konkursus bei sekti mus socialinio tinklo Facebook paskyroje.


REZULTATAI

Saugesnio interneto savaitėje sudalyvavo 23,4 tūkst. dalyvių!

Plačiau apie rezultatus skaitykite čia.


AKCIJOS RENGINIAI

Pokalbis „Influenceris” – ar tikrai svajonių gyvenimo būdas?“

2020 m. vasario 10 d. 13:00 val.

Diskusija jaunimui aktualia tema apie apie socialinių tinklų iššūkius, nuomonės formuotojų gyvenimo būdą.

Realybė prieš virtualią realybę. Nematoma socialinių tinklų pusė. Skaitmeninės erdvės pavojai. Su kokiais iššūkiais susiduria žinomi Lietuvos influenceriai?  

Diskusijos moderatorius: televizijos ir radijo laidų vedėjas Lukas Keraitis

Dalyviai: nuomonės socialiniuose tinkluose formuotojas Naglis Bierancas, radijo laidų vedėja Simona Albavičiūtė – Bandita, broliai Algirdas ir Remigijus Gataveckai.


Transliacija internetu „Sukčiai internete: kaip apsisaugoti?“

2020 m. vasario 11 d. 11:00 val.

Be interneto savo kasdienybės nebeįsivaizduojame: statistikos duomenimis, 73 proc. 16-74 metų Lietuvos internautų juo naudojasi kasdien. Dažniausiai – bendravimui, informacijos paieškai ir bankininkystei: bankų paslaugos jau seniai prieinamos visur, kur veikia interneto ryšys. Tačiau į tendencijas žvalgosi ir sukčiai, vis dažniau ieškantys patiklių aukų virtualioje erdvėje. Kokie dažniausi sukčiavimo būdai ir kaip išsaugoti budrumą? Seminaro metu ekspertai pasidalins pavyzdžiais bei patarimais.

Moderatorius: Valerija Kiguolienė, Lietuvos bankų asociacijos komunikacijos vadovė.

Dalyvauja: Lietuvos banko ir komercinių bankų ekspertai.

Testas. Pasitikrinkite, ar esate atsparus sukčių pasiūlymams!


Transliacija internetu „Sekstingas: žaidimas ar nusikaltimas?“

Transliacijos data: 2020 m. vasario 13 d. 11:00 val.

Sekstingas (anglų k. žodžių sex ir texting junginys) – tai seksualaus turinio žinučių, apnuoginto kūno vaizdų, filmukų siuntimas ar gavimas naudojantis skaitmeninėmis technologijomis. Sekstingo proveržis yra neatsiejamas nuo išmaniųjų įrenginių, socialinių tinklų, pažinčių programėlių progreso ir dažniausiai suvokiamas kaip simpatijos, seksualumo išraiška, pažinties mezgimas ar santykių išlaikymas, flirtas, žaidimas. Savanoriškai siunčiamas erotinis vaizdas ar tekstas mylimam žmogui, nesitikint, kad jį pamatys kiti žmonės. Šis bendravimo pobūdis itin populiarus paauglių tarpe, tačiau neretai gali virsti virtualaus intymumo spąstais. Kas nutinka, kai meilė baigiasi ir santykiams pašlijus erotiniai vaizdai yra paviešinami? Kada sekstingo „žaidimai“ gali tapti nusikaltimu? Kaip elgtis nukentėjus ir kur kreiptis pagalbos?

Moderatorius: radijo laidų vedėjas Richardas Jonaitis.

Pašnekovai: VšĮ “Vaikų linija” psichologė Dr. Jurgita Smiltė Jasiulionė, Kovos su prekyba žmonėmis ir išnaudojimu centro vadovė Kristina Mišinienė, Sunkaus ir organizuoto nusikalstamumo tyrimo 5-osios valdybos 1-ojo skyriaus viršininkas Sergej Chaniutko.


Filmo „Interneto valytojai“ seansai viešosiose bibliotekose

2020 m. vasario 10-15 d.

Dėl filmo seanso kviečiame teirautis artimiausioje bibliotekoje

Kas „išvalo“ mūsų socialinius tinklus nuo pornografijos ir smurto? Net sudėtingiausi algoritmai negali be žmogaus pagalbos iki galo nustatyti, kas peržengia neleistiną ribą. Kasdien Silicio slėnio kompanijoms iš Filipinų dirbantys „valytojai“ peržiūri tūkstančius vaizdų ir įvertina, kur baigiasi menas ir prasideda ištvirkimas; kur baigiasi naujienų fiksavimas ir prasideda žiaurumo vaizdavimas vardan žiaurumo; kur baigiasi laisvė reikšti savo nuomonę ir prasideda manipuliacija faktais.

Apie tai – dokumentiniame filme „Interneto valytojai“ (angl. k. „The Cleaners“, N-16).

Filmo peržiūros Saugesnio interneto savaitės metu vyks dalyje Lietuvos viešųjų bibliotekų.

Seansai organizuojami bendradarbiaujant su festivaliu “Nepatogus kinas”.


SAUGESNIO INTERNETO DIENOS RENGINYS

Kūrybinės dirbtuvės „CYBERteens“
2020 m. vasario 11 d.
Kauno Žalgirio arena

Šiemet vyresnių klasių moksleiviai kartu su šeimomis, mokytojais ir draugais taps aktyviais saugesnio interneto kūrėjais renginyje „CYBERteens“. Net dvidešimt atrinktų komandų priims saugaus interneto iššūkius ir padedant ekspertams sukurs dvidešimt skirtingų saugesnio interneto idėjų.

Renginį organizuoja projekto „Draugiškas internetas“ partneriai: Nacionalinė švietimo agentūra, Ryšių reguliavimo tarnyba, asociacija „Langas į ateitį” ir „Vaikų linija”, bendradarbiaujant su socialinių inovatorių bendruomene „ChangeMakers‘ON“.

Informacija apie renginį ir registracija: Draugiško interneto Facebook.